Termowizja maszyn


Po co się przeprowadza badania termowizyjne maszyn? Przemysłowe maszyny są drogim i technologicznie skomplikowanym sprzętem. Należy o nie dbać i na bieżąco konserwować, jeśli mają posłużyć na długie lata. Jeśli zakład nie dopełnia takich obowiązków, to może się narazić na wysokie straty pieniężne. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy dokonywać okresowych inspekcji sprzętu.
Jeżeli zakład specjalizuje się w gałęzi przemysłowej, w której stosowane są wysokie temperatury, to istotne będzie badanie termowizyjne maszyn. Dzięki temu badaniu można bezinwazyjnie dokonywać pomiarów temperatur w kluczowych elementach instalacji i sprawdzić, czy nie ucieka z nich ciepło. Badania te umożliwiają również kontrolę stanu i zużycia elementów maszyny. Istnieje wiele zastosowań kamer termowizyjnych.
Badania termowizyjne sprawdzają się doskonale w przemyśle motoryzacyjnym i przemyśle lotniczym. Sprawiają one, że można bez większych problemów skontrolować pracę poszczególnych elementów maszyny np. silnika, panewek czy łożysk oraz dają możliwość ocenienia, czy nie występują wycieki w maszynie. Badania termowizyjne są bardzo przydatnym aparatem diagnostycznym. Aparat ten może wskazać wiele awarii oraz ocenić ryzyko wystąpienia usterki w przyszłości na podstawie porównania danych z odrębnych okresów.
Kamery termowizyjne są wykorzystywane już nie tylko do maszyn eksploatowanych, ale i podczas procesu kontroli jakości nowo powstałego sprzętu. Dzięki tej technologii istnieje możliwość oceny sposobu i poprawności wykonania sprzętu, a zwłaszcza porównując go z innymi, wyprodukowanymi egzemplarzami.
Stosowanie badań termowizyjnych prowadzi do otrzymania wielu korzyści, głównie poczucia bezpieczeństwa. Systematyczne kontrole pozwalają na natychmiastowe wykrycie usterek i awarii oraz ominięcie kosztownych i długotrwałych napraw, które mogą istotnie narazić zakład produkcyjny na długie przerwy w funkcjonowaniu. Badania termowizyjne najczęściej stosowane są w branży produkcyjnej wysokich temperatur jak hutnictwo, szklarstwo czy rafineria to z powodzeniem można stosować je w innych dziedzinach przemysłu.

Dodatkowe informacje znajdziesz na: termostop.pl/